طرح درس فعال و مشارکتی تاریخ ایران وجهان 2
طرح درس فعال و مشارکتی تاریخ ایران وجهان 2 طراح :
|
عنوان درس : تاریخ ایران وجهان 2 |
موضوع درس: اروپا در قرون جدید (درس 1) |
صفحات : 10- 2 |
مدت جلسه: 30 دقیقه |
منبع مطالعه : تاریخ ایران وجهان 2 |
|||||||||||||||||||||||
|
تاریخ اجرا : 3 / 7 / 92 |
شیوه اجرا : گروهی و مشارکتی |
||||||||||||||||||||||||||
|
هدف های کلی و رئوس مطالب: نهضت پروتستان ( زمینه ها - پیشگامان – مارتین لوتر – جان کالون ) – تحولات فکری و علمی اروپا در قرون جدید |
|||||||||||||||||||||||||||
|
فعالیت های قبل از تدریس |
اهداف جزئی درس ( اهداف معلم از آموزش) |
اهداف رفتاری |
|||||||||||||||||||||||||
|
1- آشنایی دانش آموزان با اوضاع اواخر قرون وسطا و عصر رنسانس 2- آشنایی دانش آموزان با زمینه های پیدایش نهضت پروتستان 3- آشنایی دانش آموزان با مارتین لوتر ، نظریات و اقدامات 4- آشنایی دانش آموزان با جان کالون ، نظریات و اقدامات 5- آگاهی یافتن دانش آموزان با تحولات فکری وعلمی اروپا درقرون جدید |
پس از اتمام آموزش انتظار داریم دانش آموزان با توجه به محتوای کتاب درسی ومطالب مطرح شده قادر به فهم مسایل زیر باشد. 1- ازاوضاع اواخر قرون وسطا و عصر رنسانس آگاهی داشته باشد. 2- زمینه های پیدایش نهضت پروتستان وعلل و پیامدها و پیشگامان آن نهضت رابداند. 3- تحولات فکری وعلمی اروپا درقرون جدید ودانشمندان وروش ها واهداف هریک از آن ها را بداند |
||||||||||||||||||||||||||
|
فعالیت های قبل از تدریس |
پش نیاز های درس |
دانش آموز قبل از شروع درس جدید باید |
ارزشیابی تشخیصی |
دانش آموز قبل از شروع درس جدید بایدپاسخ سوالات زیر را به صورت گروهی ارائه دهند. |
|||||||||||||||||||||||
|
از دانش آموزان درمورد اوضاع اروپا دراواخر قرون وسطا وگذربه عصر رنسانس وتغییراتی که از لحاظ سیاسی ، علمی ، فکری و دینی دراین عصر به وجود آمد پرسیده شود وآن ها به صورت گروهی و مشورتی پاسخ های خود را ارائه دهند. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
روش تدریس |
مطالعه گروهی - استفاده از powerpoint تاریخ ایران و جهان 2 بارش مغزی - بحث گروهی – پرسش و پاسخ |
رسانه وموادآموزشی مورد نیاز |
- ماﮊیک و تخته وایتبرد - سی دی powerpoint تاریخ ایران و جهان 2 - ویدئو پروژکتور |
||||||||||||||||||||||||
|
مدل کلاس |
دانش آموزان را با توجه به تعدادشان گروه بندی می کنیم و کلاس را به شکل ( u) تشکیل می دهیم. |
||||||||||||||||||||||||||
|
فعالیت های حین تدریس |
مراحل تدریس |
روش فعالیت های پیشنهادی |
شیوه و روش |
رسانه ها وسایل و کمک آموزشی |
معلم |
دانش آموز (فراگیر) |
وقت(دقیقه) |
||||||||||||||||||||
|
رفتار پیش بایسته (ایجاد ارتباط) |
سلام واحوالپرسی ، برقراری ارتباط عاطفی با دانش آموزان و حضور و غیاب و اطلاع از علت غایبین |
سخنرانی و پرسش |
دفتر کلاس |
اعلام اسامی |
پاسخ گویی |
1 |
|||||||||||||||||||||
|
آمادگی وایجاد انگیزه |
یاد آوری و ارائه خلاصه ای از درس آخر تاریخ ایران وجهان 1 توجه دانش آموزان به تصاویر فیلم های دوران قرون وسطا بررسی عملکرد کلیسا در برخورد با مسئله دین |
شفاهی - کتبی |
وسایل کمک آموزشی |
صحبت ، نشان دادن ومعرفی |
توجه ، دقت و آموزش |
3 |
|||||||||||||||||||||
|
جلب توجه |
تدریس در اتاق سمعی و بصری |
نمایشی |
وسایل کمک آموزشی |
هدایت و همکاری |
آمادگی |
1 |
|||||||||||||||||||||
|
|
کمک از دانش آموزان درراه اندازی وسایل و مشخص کردن هدف |
باهمکاری دانش آموزان مقدمات تدریس را آماده می کنیم. |
نمایشی |
ویدئو پروژکتور |
معرفی ، نمایش وتوضیح |
توجه ، دقت و مشاهده |
2 |
||||||||||||||||||||
|
معرفی درس |
ارائه مطالب درس جدید با نوشتن موضوعات ومفاهیم به صورت درشت وارائه طرح درس وچگونگی استفاده از نرم افزار |
شفاهی - کتبی |
وسایل کمک آموزشی |
نشان دادن ومعرفی |
توجه ، دقت و مشاهده |
2 |
|||||||||||||||||||||
|
ارائه درس |
قبل ازارائه درس یکی از دانش آموزان آیاتی از کلام الله مجید را قرائت می کنند و بعد از آن ارائه درس : دراواخر قرون وسطا درزمینه دین و علم تحولاتی بوجود آمد که منجر به ظهور عقاید جدید درمورد دین و کلیسا و تسلط آن بر اعتقادات مردم وعلم گردید. کسانی مانند مارتین لوتر و جان کالون تسلط کلیسا و اعتقادات رایج را زیر سوال بردند و نهضت اصلاح مذهبی را بوجود آوردند که منجر به ایجاد انشعاب در مسیحیت شد وشاخه ی پروتستان ظهور کرد .و از نظر علم نیز روش ها و اهداف قرون وسطایی کنار گذاشته شد طوریکه بیشتر به انسان و قدرت و خرد وی ونیز کسب سود ومنفعت زیاد از علم مطرح گردید ودرعلم تاریخ نیز درمورد نگرش مورخان تغییرات بنیادین صورت گرفت که نمونه ی برجسته ی تاریخ نگاری به شیوه ی قرون جدید همان کتاب تاریخ انحطاط وسقوط امپراتوری روم اثر گیبون می باشد. |
سخنرانی و توضیحی |
ویدئو پروژکتور و وسایل کمک آموزشی |
معرفی ، نمایش وتوضیح و سخنرانی |
توجه ، دقت و مشاهده واظهار نظر و شرکت در بحث |
10 |
|||||||||||||||||||||
|
با توجه به مطالبی که گقته شد چند سوال از دانش آموزان می پرسیم تا ببینیم که آیا به درس توجه داشته اند . |
شفاهی و کتبی |
وسایل کمک آموزشی |
بیان یا می نویسد |
توجه یادداشت پرسش |
2 |
||||||||||||||||||||||
|
فعالیت های بعد از تدریس |
ارزشیابی درحین تدریس |
||||||||||||||||||||||||||
|
جمع بندی درس |
مطالب گفته شده را جمع بندی می کنیم : چگونگی ظهور نهضت پروتستان و تحولات علمی و فکری را به صورت خیلی خلاصه بیان میکنیم. |
شفاهی و کتبی |
وسایل کمک آموزشی |
طرح سوال |
نوشتن و جواب دادن |
3 |
|||||||||||||||||||||
|
ارزشیابی تکوینی |
از سوالات متن درس ویا سوالات نمونه آخر درس مطرح می کنیم تا درصد فراگیری ونتیجه کار معلم مشخص شود. پاسخ گویی به صورت گروهی باشد |
شفاهی و کتبی |
کتاب ، کاغذ و قلم |
طرح سوال |
یادداشت و جواب دادن |
3 |
|||||||||||||||||||||
|
تعیین تکلیف |
ارائه تکالیف از درس جدید مانند : پرسش یا آزمون کتبی از درس 1 در جلسه بعد. |
شفاهی و کتبی |
وایتبرد |
شفاهی |
یادداشت |
1
|
|||||||||||||||||||||
|
ارائه سوالات نمونه |
سوالات نمونه درس را با استفاده از سی دی powerpoint تاریخ ایران و جهان 2 ارائه می کنیم. |
ویدئو پروژکتور و وسایل کمک آموزشی |
ویدئو پروژکتور و وسایل کمک آموزشی |
ویدئو پروژ کتور و وسایل کمک آموزشی |
یادداشت |
2 |
|||||||||||||||||||||
|
فعالیت های مکمل |
تحقیق در باره شخصیت های درس |
- مارتین لوتر - جان کالون - ژان هوس |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|